2017- 2018 Bahar Dönemi Akademik Açılışını bugün gerçekleştirdi!

Açılışta “KİÜ 2020 vizyon sunumu” yapıldı, yeni nesil Üniversite konsepti kapsamında yapılacaklar tanıtıldı…

Kıbrıs İlim Üniversitesi (Cyprus Science University) olarak 2017- 2018 Bahar Dönemi Akademik Açılış programı bugün öğrencilerin, akademisyenlerin ve idari personelin yoğun katlılımı ile gerçekleştirildi.

Bahar Dönemi Akademik Açılış programı açılış konuşmasını Kıbrıs İlim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel yaparak öğrencilere “Üniversitemiz radikal bir değişim dönemine, eğitime farklı bir bakış açısının hakim olacağı bir döneme başlıyor” diyerek konuşmasına şöyle devam etti “Yenilikçi, innovatif ve yaratıcı bir anlayışla öğrenci odaklı ve çalışan odaklı bir Üniversite profili çizmeye devam edeceğiz. Yaklaşık 500 kalem işin iyileştirilmesi çalışmaları yapılarak öğrencilerimize daha yaşanılabilir bir kampüs, işlemlerin daha kolay sürdürülmesi, daha kaliteli iletişim, daha kaliteli bir eğitimin alt yapısı hazırlandı. Strateji, projeler, burs, müfredat, eğitim denetimi komisyonluğu başta olmak üzere birçok yeni komite ve komisyonun kuruluşu tamamlandı ve faaliyete geçirildi.

Tanıtım stratejimiz tamamiyle değişti, yurtiçi ve yurt dışı temsilciliklerimiz yeniden gözden geçirildi ve yeni temsilcilikler için görüşmelere başlandı. Avrasya Yüksek Öğretim Üyesi EURIE 2018’e iki büyük standta ve birçok dünya üniversitesi ile birlikte katıldık. İngiltereden Malezya’ya geniş bir coğrafyaya yayılmış bulunan 38 Dünya üniversitesi ile işbirliği anlaşması yapmak üzere temasa geçildi. Öğrenci değişimi ve akademisyen değişimi ile ilgili yarar sağlayacak bu anlaşmalar öğrencilerimizin faydasına olacaktır” bilgilerini aktarırken öğrencilere başarılı bir bahar yarı yılı diledi.

Açılışta “KİÜ 2020 vizyon sunumu” yapıldı, yeni nesil Üniversite konsepti kapsamında yapılacaklar şöyle tanıtıldı: Öncelikle üniversitelerin almış olduğu yeni bir isimle 4. nesil üniversiteler olarak adlandırılmaktadır.
Dördüncü yeni nesil üniversiteleri tanımlamak gerekirse; 7 temel başlıkta inceleniyor. Hedef kitlesi, sunulan hizmetler, disiplinlerarası eğitim, pazarlama, kampüs içerisinde sunulan hizmetler, öğrenci hizmetleri ve bunların arkasında yapılan backofis çalışmaları mevcuttur.

Yakın gelecekte 2020 yılında üniversitelerin şöyle bir şekil alması düşünülmektedir; Uluslararası öğrenciler, ulusal öğrenciler, endüstri profosyonelleri (dışarıdaki yönetim kitlesine sunulacak hizmetler), okuldan ayrılan yetişkin eğitimi hedef kitleler olmakla birlikte eğitimler online platforma taşınmıştır. Eğitimin kampüs dışına taşınması da hedeflenmektedir.
Ayrıca 2020 yılında İşletmenin önemi artıcaktır, örneğin Hukuk ouyan bir öğrenci bir Hukuk bürosu işletmek, 10 avukatı yönetmek, piyasaya belli uzmanlıklar arasında hizmet vermek belli bir düzeyde işletme bilgisini gerektireceği için işletmenin burada önemi büyük olacaktır.
Pazarlama ile ilgili çalışmalar standardın dışında, dijitalin ve dışarıdaki işbirliklerinin önemi artmaktadır.

Açılış programında öğrencilere global ve küresel dünyada yaşadığımız, bu yüzden “büyük balık küçük balığı yutar” bilinciyle diploma için değil kendi kişisel gelişim ve bilgi donanımları ile gelecekte iş hayatında karşılaşacakları rekabet ortamına ayak uydurmaları gerektiği anlatıldı.
“Diploma değil, siz başaracaksınız” ; konuşmalarda ayrıca, okulumuzda diploma almak için eğitim almayacağız, biz öğrenerek, sorgulayıcı, analitik ve yorumlayan gençler istiyoruz mesajı verildi.

“Günümüzde teknoloji” çağının globalleşmede olumlu avantajları varken tamamen gençleri bilgi kirliliği ile de kölesi haline getiren gereksiz bilgilerle taze beyinleri doldurduğunu ve özgürlüklerin ellerinden alındığı anlatılırken öğrencilere uzmanlık alanlarında gerekli bilgilerle zaman harcamaları gerektiği paylaşıldı.
Açılış konuşmalarında ayrıca öğrencilere, bazı “değerlerin” önemine dikkat çekerek başarılı birer bireyler olma yolunda akademisyenler tarafından tecrübe paylaşımında bulunuldu.

Bu başlıklar şöyleydi;
• En başta özgüven çok önemli bilgi ile birlikte özgüven ile başaramayacağımız hiçbirşey yoktur.
• Mütevazi olun, ham meyve olmayın olgun meyve olun.
• Nereden gelmiş olursanız olun anne babalarınızın fedekarlık ve özveriler ile burada olduğunuzu unutmayın.
• Her gün sabah yataktan plan yaparak çıkın, plansız programsız güne devam etmeyin.
• Kendinizi disiplin ve terbiye edin, ne isteyeceğinize siz karar verin kendinize ve nefsizinize ne kadar kontrol ederseniz o kadar iyi bir insan olursunuz.
• Yüzyılımız farkındalık oluşturma yılıdır, özveri, sabır ve fedakarlık yapın. Kendiniz için, arkadaşlarınız ve aileniz için.
• Kararlı olun, hedefi belirkeyin ve ona doğru ilerleyin.
• Vefalı olun, vefa bir insanı insan yapan en büyük değerdir.
• Akıllı insanlarla birarada bulunun, bulunduğunuz ortamlarda konuşmalar ve konular sizi zorlasın merak edin sorun öğürenin, bilgi bakımından zoralayan ortamlara girin.
• Telefonların kölesi olmayınız ne amaçla kullanacağınıza karar veriniz.

Çağın en önemli hastalığı “öğretilmiş çaresizlik”tir; sen bilmezsin, bunu başaramazsın söylemleri özgüven eksikliğini getirir, siz bu söylemlere kulak vermeyin, kendinize inanın ve başarıyı hep yakalayın.