Optisyenlik

Program Tanımı

Optisyenlik Programı Kıbrıs İlim Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılmış olup ilk öğrencilerini 2017-2018 eğitim öğretim yılında alacaktır. Programın yıllık kontenjanı 40 öğrencidir.  Öğretim dili Türkçe’dir. Anadili Türkçe olamayan öğrenciler programa başlamadan önce yazılı ve sözlü Türkçe hazırlık sınavına girecekler; seviyelerine göre uygun hazırlık sınavına yerleştirileceklerdir. Programa KKTC ve Türkiye’den öğrenci alınacaktır. Öğrenciler KKTC’de üniversite giriş sınavı ile Türkiye’de ÖSYM tarafından hazırlanan giriş sınavı ile alınacaktır.

Optisyenlik programının amacı, gözlükçülük alanında çalışacak ana elemanları yetiştirmektir. Optisyenlik programında okumak isteyen öğrencilerin temel bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları, el becerilerinin iyi olması, insan ilişkilerinde başarılı ve yeniliklere açık olmaları, her zaman kendini yenileyebilecek nitelikte olmaları gerekmektedir.

Optisyenlik programını başarı ile bitirenlere “Optisyen” ünvanı verilmektedir. Programın öğrenim süresi dört yarı yıldır. Her bir akademik dönem Avrupa Birliği Bologna Süresi çerçevesinde 30 AKTS/ECTS olup, toplam 120   AKTS/ECTS’dir, Her bir dönem vize ve final sınavları hariç toplam 14 haftadan oluşmaktadır. Optisyenlik programında, fizik, genel matematik, görme optiği, optik aletler ve kullanımı, göz anatomisi ve fizyolojisi, göz hastalıkları, davranış bilimleri, bilgisayar gibi dersler verilecek, derslerin uygulamaları ve stajları yürütülecektir.  Optisyenler insanların görme organlarındaki anatomik veya fizyolojik bir bozukluğun giderilmesi veya hafifletilmesi için optik araç ve gereçler kullanır. Bunun için göz hastalıkları uzmanı hekim tarafından muayene edilip tanısı konmuş hastalara reçetelerine göre kişiye uygun gözlük yaparlar. Atölye kısmında da optisyen çalışır. Optik firmalarda optisyenler mesül müdürü olarak görev almaktadır. SGK ile anlaşmalı ise SGK girişleri optisyene aittir. Optisyen (Mesül Müdür) olarak faaliyet gösterdiği firmada devamlı bulunmak zorundadır. Optisyen gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yaparlar. Eğer isterlerse diplomalarıyla atölye açıp işçilik yapabilirler. Cam firmalarında cam yapımında veya satışında da görev alabilirler. Kendileri yer açabilirler.

Dersler - AKTS Kredileri
Öğretim Elemanları
Duyurular
İletişim